Home / Tekstovi / Aikido bilteni Aikikai Srbije
Jedinstven, time i neponovljiv već skoro četvrt veka Aikido bilten Aikikai Srbije br. 23 za 2024. godinu je završen!
Pored redovnih rubrika u ovom broju vas čeka poduži tekst sa odličnom analizom i sveobuhvatnim informacijama o jednoj od najvažnijih ličnosti u našoj veštini, drugom Došou Kišomaruu Uešibi, kao i još nekoliko kraćih radova od strane domačih i stranih eminentnih autora.
Kada prvi put stupite na strunjače, bilo da ste dete ili odrasla osoba, prvo što saznate je kada je sledeći trening i šta je potrebno od opreme da bi časovima aikidoa prisustvovali. Kad se ti časovi malo nakupe dođe i prvi ispit i svako može da nasluti koji je put pred njim ako ima ambicije da u aikidou ostane i da aikido bude deo njegovog života ubuduće. Ispiti, bilo učenički ili za dan, služe prvenstveno da odrede vaše mesto u aikido zajednici.
Koliko puta stanemo u sredini tehnike, zato što shvatimo da tehnika koju radimo neće biti uspešna? Možda zato što su nam stopala na pogrešnom mestu, ili zato što je uke napao gyakohanmi a očekivan je aihanmi napad. Na nesreću, način na koji je čas organizovan podržava to prekidanje tehnike: sensei je pokazao shomenuchi ikkyo i to je ono što treba da se radi.
Nevažno je to da je zbog različitih okolnosti ikkyo možda najmanje efikasna tehnika.
Svi učenici na mojim seminarima su puni entuzijazma i želje za učenjem i vežbanjem i to ne samo vežbači Sho dan ranga nego i oni koji imaju San dan i Yon dan. Gledali su pažljivo da ne bi propustili neki moj pokret. Zašto su tako željni aikidoa? To pitanje postavljam svim ljudima bez obzira gde se seminar održava kao i pitanje šta znači postati jači u aikidou i kako vežbati aikido da bi se postigao cilj - biti čovek koji je zaista jak...
Ako imate ili ako ih ikad nabavite, smart sat ili sličnu narukvicu preporučiće vam kao cilj za zdavlje i za još svašta korisno uz to, 10.000 koraka dnevno. Do tog broja se nije došlo nakon nekog naučnog ispitivanja, priča je mnogo banalnija. Pred olimpijske igre u Tokiju 1964. jedan od prvih uređaja koji je reklamiran kao brojač koraka imao je tu vrednost kao dnevni cilj.
Čitajući članke ili definiciju aikidoa, očigledno se može naći mnogo informacija o njegovom osnivaču, Uešibi Moriheju. Mnogi naši nastavnici se često ugledaju na ovog čoveka kojeg nikada nisu upoznali kako bi opravdali ne samo tehničke, već i moralne izbore. Međutim, ono što malo ljudi zna ili prihvata je činjenica da aikido, kakav se danas praktikuje širom sveta, duguje ne samo Moriheju, već u velikoj meri i njegovom sinu Kišomaruu